Daisy Goodwinová - Lovkyně štěstěny

26. května 2018 v 20:42 | vídeňský povaleč |  v roli kritika
O Sissi jsem už přečetla mnoho článků, ať už odborných a historicky přesných, nebo fiktivních a domýšlejících si detaily - je pravda, že v dnešní době je problém obojí rozeznat. Nedávno jsem navštívila Vídeň a v Schönbrunnu jsem její fascinující osobnosti byla blížeji než kdy předtím. Proto jsem po návratu domů sáhla i po krásné knize s modrým obalem a zlatým písmem, kterou jsem dostala jako dárek k Vánocům.

Čaj z Vídně, kniha o rakouské císařovně a roztomilý český hrníček. Neodolatelná kombinace, já vím.

Anotace: Píše se rok 1875. Císařovna Sissi je ženou, po níž muži touží a ženy jí závidí. Je krásná, je inteligentní, může mít všechno, co si zamane. Šťastná však není. Znuděná ubíjející etiketou habsburského dvora a svým manželem Františkem Josefem, odjíždí Sissi hledat vzrušení do Anglie na lov - aby ho zde také našla v podobě kapitána Baye Middletona, o deset let mladšího muže, který se právě tajně zasnoubil s bohatou dědičkou Charlotte Bairdovou, do níž je upřímně zamilován. Nyní však může ztratit všechno kvůli ženě, o níž ví, že nikdy nebude doopravdy jeho. Vzájemná přitažlivost je ovšem silnější než cokoliv jiného…
Dramatický příběh plný vášně vypráví skutečný příběh císařovny Alžběty Bavorské a mladičkého kapitána kavalérie a souboje lásky s povinností.

Pokud očekáváte děj točící se jen kolem Sissi a detailní zobrazení jejího pobytu v Anglii, asi budete zklamáni. Samotná císařovna se poprvé objevuje až po několika úvodních kapitolách, ve kterých se seznamujeme s jejím budoucím milencem, kapitánem Bayem Middletonem, a především s mladou dědičkou velkého jmění Charlotte Bairdovou, která se zabývá na dívku (a svou dobu) dosti zvláštním, ale atraktivním koníčkem - fotografováním. Pozorujeme nevinné začátky jejich vztahu, kterému ostatní nepřejí - samozřejmě, že se k Charlottiným penězům chce dostat i mnoho dalších zlatokopů, Bay nemá nejlepší pověst a navíc ani není šlechtického původu -, dokud nejsou rozděleni Bayovou povinností stát se loveckým doprovodem samotné rakouské císařovny, chvilkovým nedorozuměním a vzplanutím touhy k té starší, avšak stále velmi přitažlivé a odvážné ženě. Nakonec však všechno dopadne tak, jak má.

Jedná se o takový odpočinkový romantický příběh, pokud se tedy oprostíte od všech očekávání. Historický román o Sissi budete muset hledat jinde. Tady mi připadá, že si autorka jen vybrala skutečné postavy z této doby - všechny postavy existovaly, jen v dodatku přiznává, že například o Charlotte se nevědělo (nebo ona nevěděla?) víc, než že se provdala za Baye, a tak jí z vlastního uvážení přidala zálibu ve fotografii, a že její muž byl možná milencem Sissi, ale také se pouze stal obětí dohadů, všichni známe drby - a dosadila jim příběh podle svého gusta. Ale přesto si myslím, že jde o zajímavý román, který za přečtení stojí, protože čtení z takového prostředí se zkrátka - alespoň mně - nikdy neomrzí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 erin-dixx | Web | 27. května 2018 v 18:49 | Reagovat

To vypadá zajímavě

2 Lucka | E-mail | Web | 29. května 2018 v 13:59 | Reagovat

Zní to moc hezky, romány mám ráda. A takové oddechové čtení se vždycky hodí. :-)

3 Lucy | Web | 29. května 2018 v 17:05 | Reagovat

Vypadá zajímavě. Romány čtu nejraději :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama