Theo Addair - Muffin a čaj

9. června 2018 v 20:25 | muffinofil |  v roli kritika
Už je to nějaký pátek, co jsem tuto skvělou knihu přečetla, ale než jsem se rozhodla sepsat recenzi, nechala jsem všechny dojmy vstřebat. Vlastně nad ní často přemýšlím i teď a doufám, že na mě jednou čeká něco podobného. Že zkrátka objevím tu spřízněnou duši, se kterou se poneseme na stejné myšlenkové vlně. A že to možná bude někdo, od koho bych to na první pohled nečekala.

Přesně podle knihy - borůvkový muffin a čaj.

Anotace: Daniel a Kit jsou dva šestnáctiletí spolužáci, kteří snad ani nemůžou být rozdílnější. Jeden je nejlepším studentem na internátě, k okolí se chová odměřeně a úzkostlivě si střeží své soukromí. Druhý má umělecké nadání, pořádek považuje tak trochu za zbytečnost a často dřív mluví, než myslí.
Zdálo by se, že přátelství mezi nimi je nepravděpodobné a cokoli hlubšího rovnou nemožné. Jenže muffin a čaj přece dokáží zázraky, to je známé přísloví. A pokud není, tak by mělo být...

Muffin a čaj jsem objevila náhodou, k jeho koupi mě ale přiměla až zadní strana - a doporučení pro fanoušky Probuzení Simona Spiera. Řekla jsem si, že to prostě musím mít! Na internetu jsem četla různá srovnání obou knížek, ale můj názor je, že zpracovávají rozdílná témata. Ano, spojuje je LGBT, ale zatímco Simon řeší, jak to sdělit světu, Kit s Danielem spíš hledají cestu sami k sobě. A obě to popisují tak, že si z toho vezmou hodně i heterosexuální lidé jako já.
Má v sobě mnoho důležitých myšlenek, ke kterým by si člověk měl sám dojít, pochopit a chovat se ke svému okolí s láskou. Taky se mi líbilo, jak se zde popsané středoškolské prostředí přiblížilo realitě (v dobrém i horším, bohužel, i tady najdete šikanu). A přesto bylo v něčem lepší - teď prostě toužím po studiu na internátním gymnáziu a potkávání skvělých zajímavých studentů. Jaká odlišnost od té šedi na státních školách...

Jediné, co mi vadilo, bylo opětovné odehrávání některých scén, z pohledu obou postav - na druhou stranu jsme dostali unikátní možnost oběma číst myšlenky a odůvodnit jejich postoje. Celkově mě tahle kniha (i zjištění, že ji napsal český autor) potěšila a mohu ji jen doporučit. Vzdejte se předsudků a přečtěte si to, protože jinak zůstanete ochuzeni o jeden nádherný příběh.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Bety N. | E-mail | Web | 23. června 2018 v 16:12 | Reagovat

Článek je pěkně napsaný. Kniha mě určitě zaujala. ♥♥♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama