v roli kritika

Emma Donoghue - Zázrak

15. srpna 2018 v 12:04 | ateistka
Ráda pátrám po nových titulech, které mě něčím překvapí. Listuji katalogem Knižního klubu a přemýšlím, kterou knihou si udělám radost toto čtvrtletí. Letos na jaře se jím stal Zázrak. Nakonec velmi příhodné jméno.

Já, Simon + Podělaným navrch

17. července 2018 v 12:49 | viditelně fanda Becky Albertalli
Na konci června jsem s kamarádkou navštívila naše krásné skromné kino a přestože s nesplněným velkým očekáváním, nakonec nešlo o zahozené peníze. A jen několik dnů předtím jsem konečně dočetla druhý román autorky Simona Becky Albertalli a to Podělaným navrch, kde nemusíte mít strach, že by s příchodem heterosexuální hrdinky zmizelo téma LGBTQ+ komunity. Ani náhodou, připravte se, že toho bude možná až příliš. Nám, příznivcům to však nevadí. Homofobové pryč a hurá na recenze!

Moje nejmilejší kapitola knížky - CHCI PIZZU OREO! A TAŠTIČKY!! A ZMRZLINU!!! - a vlevo nenápadně vložený lístek do kina, no.

Theo Addair - Muffin a čaj

9. června 2018 v 20:25 | muffinofil
Už je to nějaký pátek, co jsem tuto skvělou knihu přečetla, ale než jsem se rozhodla sepsat recenzi, nechala jsem všechny dojmy vstřebat. Vlastně nad ní často přemýšlím i teď a doufám, že na mě jednou čeká něco podobného. Že zkrátka objevím tu spřízněnou duši, se kterou se poneseme na stejné myšlenkové vlně. A že to možná bude někdo, od koho bych to na první pohled nečekala.

Přesně podle knihy - borůvkový muffin a čaj.

Anotace: Daniel a Kit jsou dva šestnáctiletí spolužáci, kteří snad ani nemůžou být rozdílnější. Jeden je nejlepším studentem na internátě, k okolí se chová odměřeně a úzkostlivě si střeží své soukromí. Druhý má umělecké nadání, pořádek považuje tak trochu za zbytečnost a často dřív mluví, než myslí.
Zdálo by se, že přátelství mezi nimi je nepravděpodobné a cokoli hlubšího rovnou nemožné. Jenže muffin a čaj přece dokáží zázraky, to je známé přísloví. A pokud není, tak by mělo být...

Muffin a čaj jsem objevila náhodou, k jeho koupi mě ale přiměla až zadní strana - a doporučení pro fanoušky Probuzení Simona Spiera. Řekla jsem si, že to prostě musím mít! Na internetu jsem četla různá srovnání obou knížek, ale můj názor je, že zpracovávají rozdílná témata. Ano, spojuje je LGBT, ale zatímco Simon řeší, jak to sdělit světu, Kit s Danielem spíš hledají cestu sami k sobě. A obě to popisují tak, že si z toho vezmou hodně i heterosexuální lidé jako já.
Má v sobě mnoho důležitých myšlenek, ke kterým by si člověk měl sám dojít, pochopit a chovat se ke svému okolí s láskou. Taky se mi líbilo, jak se zde popsané středoškolské prostředí přiblížilo realitě (v dobrém i horším, bohužel, i tady najdete šikanu). A přesto bylo v něčem lepší - teď prostě toužím po studiu na internátním gymnáziu a potkávání skvělých zajímavých studentů. Jaká odlišnost od té šedi na státních školách...

Jediné, co mi vadilo, bylo opětovné odehrávání některých scén, z pohledu obou postav - na druhou stranu jsme dostali unikátní možnost oběma číst myšlenky a odůvodnit jejich postoje. Celkově mě tahle kniha (i zjištění, že ji napsal český autor) potěšila a mohu ji jen doporučit. Vzdejte se předsudků a přečtěte si to, protože jinak zůstanete ochuzeni o jeden nádherný příběh.

Daisy Goodwinová - Lovkyně štěstěny

26. května 2018 v 20:42 | vídeňský povaleč
O Sissi jsem už přečetla mnoho článků, ať už odborných a historicky přesných, nebo fiktivních a domýšlejících si detaily - je pravda, že v dnešní době je problém obojí rozeznat. Nedávno jsem navštívila Vídeň a v Schönbrunnu jsem její fascinující osobnosti byla blížeji než kdy předtím. Proto jsem po návratu domů sáhla i po krásné knize s modrým obalem a zlatým písmem, kterou jsem dostala jako dárek k Vánocům.

Čaj z Vídně, kniha o rakouské císařovně a roztomilý český hrníček. Neodolatelná kombinace, já vím.

Anotace: Píše se rok 1875. Císařovna Sissi je ženou, po níž muži touží a ženy jí závidí. Je krásná, je inteligentní, může mít všechno, co si zamane. Šťastná však není. Znuděná ubíjející etiketou habsburského dvora a svým manželem Františkem Josefem, odjíždí Sissi hledat vzrušení do Anglie na lov - aby ho zde také našla v podobě kapitána Baye Middletona, o deset let mladšího muže, který se právě tajně zasnoubil s bohatou dědičkou Charlotte Bairdovou, do níž je upřímně zamilován. Nyní však může ztratit všechno kvůli ženě, o níž ví, že nikdy nebude doopravdy jeho. Vzájemná přitažlivost je ovšem silnější než cokoliv jiného…
Dramatický příběh plný vášně vypráví skutečný příběh císařovny Alžběty Bavorské a mladičkého kapitána kavalérie a souboje lásky s povinností.

Pokud očekáváte děj točící se jen kolem Sissi a detailní zobrazení jejího pobytu v Anglii, asi budete zklamáni. Samotná císařovna se poprvé objevuje až po několika úvodních kapitolách, ve kterých se seznamujeme s jejím budoucím milencem, kapitánem Bayem Middletonem, a především s mladou dědičkou velkého jmění Charlotte Bairdovou, která se zabývá na dívku (a svou dobu) dosti zvláštním, ale atraktivním koníčkem - fotografováním. Pozorujeme nevinné začátky jejich vztahu, kterému ostatní nepřejí - samozřejmě, že se k Charlottiným penězům chce dostat i mnoho dalších zlatokopů, Bay nemá nejlepší pověst a navíc ani není šlechtického původu -, dokud nejsou rozděleni Bayovou povinností stát se loveckým doprovodem samotné rakouské císařovny, chvilkovým nedorozuměním a vzplanutím touhy k té starší, avšak stále velmi přitažlivé a odvážné ženě. Nakonec však všechno dopadne tak, jak má.

Jedná se o takový odpočinkový romantický příběh, pokud se tedy oprostíte od všech očekávání. Historický román o Sissi budete muset hledat jinde. Tady mi připadá, že si autorka jen vybrala skutečné postavy z této doby - všechny postavy existovaly, jen v dodatku přiznává, že například o Charlotte se nevědělo (nebo ona nevěděla?) víc, než že se provdala za Baye, a tak jí z vlastního uvážení přidala zálibu ve fotografii, a že její muž byl možná milencem Sissi, ale také se pouze stal obětí dohadů, všichni známe drby - a dosadila jim příběh podle svého gusta. Ale přesto si myslím, že jde o zajímavý román, který za přečtení stojí, protože čtení z takového prostředí se zkrátka - alespoň mně - nikdy neomrzí.
 
 

Reklama
Reklama